Tapk Ekologija.lt bendruomenės nariu - Registruokis

Arkties ledyno plotas artėja prie rekordiškai mažos ribos

Autorius: Vitalija_A
Data: 2011.10.16 19:26

Reitingas:
0/0

Jau daugelį metų Akties ledyno ploto mažėjimas kelia daugybę klausimų, todėl teorijų ir duomenų dėl ko tai vyksta – galybė. Dažniausiai teigiama, kad tai klimatos kaitos įtaka, tačiau yra teorijų, kad tai tik besitęsiančios Žemės evoliucijos dalis. 

Kolorado universitetui priklausantis Nacionalinis sniego ir ledo duomenų centras (NSIDC) paskelbė, kad šių metų rugsėjo 9 – ąją buvo užfiksuotas vienas iš mažiausių ledyno plotų – 4,33 milijonų kvadratinių kilometrų nuo 1979 metų kai buvo pradėti stebėjimai. 

Žemesnė riba iki šiol buvo užfiksuota tik 2007 metais, 4,30 milijonų kvadratinių kilometrų, tačiau tuomet tirpsmą daugiausiai nulėmė gamtos stichijos. Šiemet padėtis kitokia, nes vėtros nebuvo tokios smarkios, tad ledynų tirpimą lėmė kiti faktoriai. 

Dauguma ekspertų prognozuoja, kad Arkties ledynai vasaromis visiškai išnyks iki maždaug 2050 metų. Dėl to Arkties ekosistemai iškils didelis pavojus. 

Dėl ledyno tirpsmo kyla ir dar viena problema – aplink esančių valstybių ginčai dėl atsiveriančių milžiniškų gamtos turtų (naftos ir dujų) priklausomybės. Agresyvias pretenzijas reiškia Rusija, o kitos šalys taip pat nelinkusios ramiai nusileisti. Varžybos dėl Arkties turtų dar tik prasidėjo, tačiau reikia tikėtis, kad jos baigsis trapios ekosistemos naudai. 

Tolimesniam domėjimuisi:

Norėdami rašyti komentarus prisijunkite prie Ekologija.lt bendruomenės Prisujunk su Facebook  
© ekologija.lt, 2012. Visos teisės saugomos. Atsiliepimai, komentarai ir pagalba - pagalba@ekologija.lt