Tapk Ekologija.lt bendruomenės nariu - Registruokis

Atskleista, jog koralinių rifų nykimas tiesiogiai susijęs su didėjančia vandenynų tarša

ENN nuotrauka

Autorius: ekologija.lt
Data: 2012.09.26 12:41

Reitingas:
813/0

Kamilė SAKALAUSKAITĖ

Kenijos pakrantėje atlikti moksliniai tyrimai parodė, jog tam tikros žmonių veiklos, tokios, kaip žemės ūkio darbai bei urbanizacija, gali lemti koralinių rifų nykimą bei apsunkinti atsinaujinimą. Tokia veikla skatina mikroskopinių augalų ir gyvūnų (bakterijų, grybelių, dumblių ir kirminų), ardančių koralinius rifus, dauginimasi.

Azorų universiteto Portugalijoje mokslininkų atlikto tyrimo duomenimis, prie šių struktūrų nykimo prisideda į jūrą kanalizacijos sistemomis patenkantys teršalai. Per pastaruosius 20 metų, padidėjus pakrančių užterštumui, taigi ir pagausėjus vandenyje maistinių medžiagų, pradėjo intensyviau augti fitoplanktonas ir dumbliai. Pakrančių taršą vis mažiau stabdo nykstantys mangrovių miškai, lėtinantys krantų eroziją ir sulaikantys daug sąnašų. Kadangi koralinių rifų ekosistema biologiškai prisitaikiusi augti skaidriame vandenyje, padidėjęs maistinių medžiagų kiekis galop ją išbalansuoja. Tyrimo metu nustatyta, jog prasta vandens kokybė lemia ir koralų ligų plitimą.

„Norėjome sužinoti, kaip greitai koralų skeletai suyra bei visiškai išnyksta, taip pat išsiaiškinti, kaip tai susiję su rifų aplinkos tarša. Todėl daugelį metų tyrėme 1998 metais „žuvusius“ rifus, matavome jų taršos lygį ir lyginome jį su Indijos vandenyno užterštumu. Nustatėme, jog koralinių rifų nykimo spartumas yra tiesiogiai susijęs su vandens taršos lygiu“, - sakė tyrimą atlikęs biologas Tim McClanahan.

Anot jo, koraliniai rifai susiduria su besiplečiančio žemės ūkio, urbanizacijos, žuvų išteklių pereikvojimo ir klimato kaitos problemomis. Nuo pernelyg šilto vandens koralai blunka: dėl šiluminio šoko polipai išstumia į paviršių zooksanteles, kurios pablykšta arba tampa visai baltos. Tokius spalvos pokyčius taip pat lemia badavimas dėl zooplanktono trūkumo, radiacijos padidėjimas, cheminės vandens sudėties pokyčiai, patogeninės bakterijos.

Prie Kenijos jūroje esančių rifų nykimo taip pat prisideda žuvų išteklių pereikvojimas, kai sugaunama daugiau, nei leidžiama. Nors žvejybą ir imta reguliuoti, žuvies išteklių pereikvojimo tai nesustabdė. Pasaulinė maisto ir žemės ūkio organizacija apskaičiavo, kad 52 % pasaulio žuvies išteklių yra visiškai išeikvoti ir dar 28 % – pereikvoti arba ženkliai sumažėję. Koralų rifuose gyvenančios žuvų ir gyvūnų rūšys sudaro apie 25 % visų žinomų jūros gyvūnų rūšių, iš kurių vien žuvų – daugiau nei 4000, taip pat gausybė smulkesnių bestuburių bei dumblių. Taigi, toks intensyvus koralinių žuvų gaudymas daro žalą koralinių rifų populiacijoms. Pasitaiko ir atvejų, kai žuvys gaudomos naudojant dinamitą – sprogdinant rifus.


Iš: http://www.enn.comNorėdami rašyti komentarus prisijunkite prie Ekologija.lt bendruomenės Prisujunk su Facebook  
© ekologija.lt, 2012. Visos teisės saugomos. Atsiliepimai, komentarai ir pagalba - pagalba@ekologija.lt