Tapk Ekologija.lt bendruomenės nariu - Prisijunk su Facebook   arba Registruokis

Bandymas pridengti abejotinos vertės atominį projektą tikrai svarbiais energetinei nepriklausomybei sprendimais klaidina

Autorius: ekologija.lt
Data: 2012.05.23 05:32

Reitingas:
780/0

Lietuvos Žaliųjų sąjūdžio partija (LŽSP) yra įsitikinusi, jog viename energetikos įstatymų pakete tokie nutarimai, kaip suskystintų dujų terminalas, elektros jungtys, Baltijos šalių energetikos rinkų integracija negali būti suplakti kartu su siūlomais sprendimais dėl Visagino atominės elektrinės statybų.

Bandymas pridengti abejotinos vertės atominį projektą tikrai svarbiais energetinei nepriklausomybei sprendimais klaidina Lietuvos žmones ir apriboja jų teisę patiems spręsti, ar šaliai tikrai reikalinga pavojinga, ekonomiškai nenaudinga ir politiškai nepateisinama branduolinė jėgainė.

LŽSP nori atkreipti Seimo Ekonomikos komiteto narių dėmesį į daugiausiai abejonių keliančius Visagino atominės elektrinės (VAE) Koncesijos sutarties bei verslo plano teiginius:
- VAE projektas, priešingai nei teigiama, nebus komerciškai pelningas, nes, greta kitų priežasčių, plane nerealiai sumažinti VAE uždarymo kaštai;
- ABWR reaktoriaus darbo efektyvumas klaidinančiai padidintas, atliekant pagaminsimos elektros energijos bei kilovatvalandės kainos skaičiavimus.
- Neužsimenama apie ilgalaikį branduolinio kuro atliekų laidojimą, pagal ES direktyvos reikalavimus, ir su tuo susijusias papildomas investicijas bei didesnius elektros gamybos kaštus.
- Niekaip nepagrindžiamas teiginys, jog Baltijos šalyse ateityje prognozuojamas elektros energijos trūkumas, ignoruojami atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) resursai Lietuvoje.
- Nekorektiškai sulyginami elektros gamybos iš atsinaujinančių energijos išteklių bei elektros gamybos atominėje elektrinėje kaštai, neįvertinamas atsinaujinančius energijos išteklius naudojančių elektrinių generuojamos elektros energijos savikainos nuolatinis mažėjimas.

LŽSP įsitikinusi - tikrąją Lietuvos energetinę nepriklausomybę gali garantuoti tik plati AEI plėtra bei gamtinių dujų tiekimo alternatyva (suskystintų dujų terminalas), padėsianti gauti tiek pigesnių dujų, kiek neišvengiamai turėsime jų naudoti per ateinantį dvidešimtmetį.

Jau šiuo metu Lietuvos atsinaujinantys energetikos ištekliai - biomasė, saulė, vėjas ir vanduo - ne tik visiškai patenkintų šalies elektros bei šilumos energijos poreikius, bet ir atvertų galimybę energiją eksportuoti. Tai leistų Lietuvai ne tik įsijungti į Šiaurės šalių elektros rinką, bet ir teisiškai apsaugotų šalies energetikos infrastruktūrą nuo galimos ne ES šalių, įtakos. Žaliosios energetikos plėtra leistų šalyje sukurti tūkstančius naujų, ilgalaikių darbo vietų ir atvertų unikalias galimybes Lietuvai tapti inovacinių aukštųjų technologijų šalimi.

LŽSP atkreipia Seimo narių dėmesį į labai nepalankią visuomenės nuomonę dėl naujosios atominės elektrinės statybos bei branduolinių atliekų laidojimą šalies teritorijoje.

LŽSP ragina Seimą išskirti atominės energetikos projektus iš Vyriausybės teikiamo paketo ir juos svarstyti atskirai, tik atsiklausus Tautos referendume ir jau naujojo šaukimo Seime. LŽSP kviečia Ekonomikos komitetą atsižvelgti į šiuos siūlymus , o visas Seimo frakcijas - ryžtingai balsuoti už referendumą dėl atominės elektrinės.

LŽSP taip pat remia grupės Seimo narių įregistruotą reikalavimą, jog Seimo valdyba oficialiai kreiptųsi į nepriklausomus ekspertus išaiškinimo dėl dideles abejones keliančių Koncesijos sutarties bei VAE verslo plano ir su šiais dokumentais susijusių kitų teisės aktų.

Lietuvos Žaliųjų sąjūdžio partija

Norėdami rašyti komentarus prisijunkite prie Ekologija.lt bendruomenės Prisujunk su Facebook  
© ekologija.lt, 2012. Visos teisės saugomos. Atsiliepimai, komentarai ir pagalba - pagalba@ekologija.lt