Tapk Ekologija.lt bendruomenės nariu - Registruokis

Kaip laikotės, pingvinai?

ENN nuotrauka

Autorius: ekologija.lt
Data: 2012.10.03 16:19

Reitingas:
816/0

Kamilė SAKALAUSKAITĖ

Pingvinai – vieni mėgstamiausių paukščių: juos matome įvairiuose animaciniuose bei dokumentiniuose filmuose, reklamose, puošiančius gaminių pakuotes, įmantrius drabužius, buities daiktus ir t.t. Nepaisant augančio populiarumo,  jų populiacijoms iškilo didelis pavojus.

Dėl žuvų išteklių pereikvojimo pingvinai netenka dalies grobio, klimato kaitos padariniai naikina natūraliais buveines, o auganti vandenynų tarša, ypač naftos išsiliejimai, kelia grėsmę net sveikiausiems kolonijų individams.

Todėl neseniai susikūrusi Pasaulinė pingvinų draugija (GPS), dirbdama kartu su mokslininkais, šalių vyriausybėmis bei vietos bendruomenėmis, stengiasi išsaugoti visas (18) pasaulyje likusias pingvinų rūšis.

„Net 11 rūšių šiuo metu žinomos kaip nykstančios bei lengvai pažeidžiamos aplinkos pokyčių. Didelio mąsto pramoninė žvejyba, prasidėjusi dar 20 amžiaus viduryje, sumažino milžiniškus pietinių vandenynų žuvų išteklius, buvusius svarbia pingvinų mitybos dalimi. Tai lėmė ir jų populiacijų mažėjimą: šių ilgaamžių paukščių patelės per savo gyvenimą padeda vieną arba du kiaušinius, o jauniklius augina net keletą mėnesių, todėl maisto išteklių mažėjimas šiems paukščiams gali reikšti išnykimą“, - sakė draugijos prezidentas Pablo Garcia.

Kai kurios rūšys, tokios, kaip Afrikos (Spheniscus demersus) ir Magelano (Spheniscus magellanicus) pingvinai, nyksta dėl naftos išsiliejimų. 2000 metais, naftos perkėlimo tanklaiviui nuskendus ties Pietų Afrikos krantais, ten gyvenantiems pingvinams iškilo didelis pavojus. 25 tūkst. paukščių buvo gelbėjami JAV, Kanados irAustralijos savanorių.

Kita didelė nelaimė įvyko 2011 metais, kai perpus skilus krovininiam laivui dešimtys tūkstančių Tristano da Kunjos salyne gyvenančių nykstančių pingvinų buvo sutepti naftos. Ji įsigeria į paukščių plunksnas ir jos ima praleisti vandenį. Ypač didelę žalą teršimas nafta daro populiacijoms, kurių paplitimo arealas yra mažas ar jos jau buvo pažeistos.

Pastaruoju metu pingivai susiduria ir su kitais pavojais, susijusiais su žmonių veikla. Turistai, besilankantys kolonijose, baido suaugusius paukščius, o neprižiūrimi jų jaunikliai tampa lengvu plėšrūnų grobiu. Pastebima ir pingvinų kiaušinių komerciniams tikslams rinkimo bei neatsakingo pakrančių vystymo atvejų.

„Manome, jog pingvinai gali paskatinti visuomenės ir politinių institucijų paramos vandenynų apsaugos programoms augimą. Tikimės dirbti tiesiogiai su įvairių šalių vyriausybėmis, kuriant saugomas teritorijas ir keičiant jau esamų draustinių valdymą, darant mokslinius tyrimus bei teikiant kuo išsamesnę informaciją visuomenei“, - sakė Pasaulinės pingvinų draugijos (GPS) prezidentas Pablo Garcia.


Iš: http://www.enn.com/


Norėdami rašyti komentarus prisijunkite prie Ekologija.lt bendruomenės Prisujunk su Facebook  
© ekologija.lt, 2012. Visos teisės saugomos. Atsiliepimai, komentarai ir pagalba - pagalba@ekologija.lt