Tapk Ekologija.lt bendruomenės nariu - Registruokis

Negražios, bet tikros istorijos (Nepatogus kinas)

Autorius:
Data: 2013.10.14 10:00

Reitingas:
858/0
Redaguoti Trinti

Šių metų festivalio „Žaliosios programos“ žvilgsnis į aplinką siauresnis nei įprastai. Keturių programos filmų dėmesio centre – vanduo – gyvybiškai svarbus elementas, be kurio žmonija negalėtų egzistuoti. Tačiau tai ir yra vienintelė šiuos filmus jungianti grandis. Tai visomis prasmėmis labai skirtingi filmai, atstovaujantys skirtingoms dokumentinio kino mokykloms. Labiau aštraus siužeto psichologinį trilerį nei filmą apie gamtą primenanti „Juodžuvė“, vizualiai stulbinantis „Vejantis ledą“, geriausiems tiriamosios žurnalistikos darbams prilygstantis „Paskutinis laimikis“ ar poetiškas „Šulinys: Etiopijos vandens garsai“ – kiekvienas filmas ras savo žiūrovą. Pristatyti pastarųjų dviejų filmų į Vilnių atvyksta šių filmų režisieriai. Kaip visada, festivalio peržiūrose laukiami visi – kiek verta mokėti už bilietą sprendžia patys žiūrovai.

Daugiau informacijos svetainėje www.nepatoguskinas.lt

Šulinys: Etiopijos vandens balsai
(The Well: Water Voices from Ethiopia) Italija / 2011 / 56 min., Režisieriai: Riccardo Russo, Paolo Barberi, Operatoriai: Riccardo Russo, Paolo Barberi, Montažas: Andrea Ciacci, Federico Schiavi, Prodiuseriai: Paolo Barberi, Riccardo Russo, Esplorare la Metropoli

Pietų Etiopijos Oromijos žemumas kasmet aplanko negailestingos sausros. Artėjant sausajam laikotarpiui klajokliams tenka ilgus atstumus ginti savo bandas į tas vietas, kur dar yra vandens. Po žeme slypinčios versmės padeda žmonėms ir gyvuliams iškęsti sausrą, tačiau giliai esantiems vandens klodams pasiekti reikalingi gilūs šuliniai, kuriuos iškasti ir prižiūrėti įmanoma tik susitelkus visai bendruomenei. Meistriškai nufilmuotas italų režisierių filmas supažindina su šimtametėmis dykumų klajoklių tradicijomis, su beveik sakraliais „dainuojančiais“ šuliniais ir bendruomenės filosofija, kurioje nėra vietos vandens – prekės sampratai. Tai metaforiškas ir itin aktualus filmas šiems laikams, kai pasauliniai vandens ištekliai beatodairiškai eikvojami arba atiduodami į privačių kompanijų rankas.

Filmo seansai:
Spalio 27 d., 19.00 val. kino teatre „Skalvija“. Po seanso susitikimas su režisieriumi.
Spalio 28 d., 20.15 val. kino teatre „Multikino“ (1 salė). Po seanso susitikimas su režisieriumi.

Juodžuvė (Blackfish)
JAV / 2012 / 83 min., Režisierė: Gabriela Cowperthwaite, Operatoriai: Jon Ingalls, Chris Towey, Montažas: Eli Despres, Prodiuseris: Our Turn Productions

Viena delfinariumo žvaigždžių – simpatiškai atrodanti orka, vardu Tilikumas – iš eilės nužudo keletą savo prižiūrėtojų. Nors delfinariumų ir vandens parkų tinklą valdanti kompanija teigia, kad nelaimes lėmė pačių dresuotojų klaidos, tačiau nuojauta kužda, kad atsakymai slypi kitur. „Juodžuvė“ labiau primena psichologinį trilerį, nei dokumentinį filmą apie gamtą. Meistriškai sukonstruotas siužetas įtraukia ir nebepaleidžia nuo pat pirmųjų minučių. Šokiruojanti archyvinė medžiaga, emocingi žuvusiųjų artimųjų liudijimai ir nešvarūs delfinariumų industrijos žaidimai susijungia į dinamišką filmą, priverčiantį iš naujo susimąstyti apie destruktyvų žmonijos ir gamtos ryšį.

Vienintelis filmo seansas:
Spalio 24 d. 20.30 val., kino teatre „Multikino“ (1 salė)

Vejantis ledą (Chasing Ice)
JAV / 2012 / 75 min., Režisierius: Jeff Orlowski, Operatorius: Jeff Orlowski, Montažas: Davis Coombe, Prodiuseriai: Jeff Orlowski, Paula Dupre’ Pesmen, Jerry Aronson

2005 metais fotografas James‘as Balog‘as susiruošė į ambicingiausią savo gyvenimo ekspediciją. Kartu su jaunų pagalbininkų komanda jis atšiauriose Arkties vietovėse įrengė fotoaparatus, periodiškai fiksuojančius ledynų kaitą. Jau pirmieji tyrimo rezultatai šokiravo – po metų sugrįžę į tas pačias vietas kai kurių ledynų tyrėjai paprasčiausiai neberado. Tai paveikė fotografo skeptišką požiūrį į klimato kaitą. Noras parodyti globaliu atšilimu abejojančiai visuomenei, kaip greitai šiandien Arktyje vyksta pokyčiai, tapo jo misija. Filme panaudoti arkties peizažai bei unikalūs ledynų kaitos vaizdai dideliame ekrane palieka neišdildomą įspūdį.

Filmo seansai:
Spalio 23 d., 20.15 val. kino teatre „Multikino“ (2 salė)
Spalio 27 d., 16.15 val. kino teatre „Skalvija“

Paskutinis laimikis (The Last Catch)
Vokietija / 2012 / 52 min., Režisierius: Markus CM Schmidt, Operatoriai: Susanna Salonen, Axel Schneppat, Montažas: Markus CM Schmidt, Sebastian Winkels, Produseris: Carl-Ludwig Rettinger, Lichtblick Film GmbH

Kartą metuose būriai mėlynųjų tunų vis dar migruoja iš Atlanto vandenyno į nerštavietes Viduržemio jūroje. Tačiau to gali nebebūti, nes šios įspūdingos, net iki 600 kilogramų galinčios sverti žuvies ištekliai drastiškai artėja išnykimo ribos link. Žvejai šią brangiai vertinamą žuvies rūšį gaudo net neršto metu, sunaikindami natūralaus prieaugio galimybę.
Tačiau tokia žvejyba ir patiems žvejams gresia išnykimu. Dalis jų priversti imtis nelegalių būdų, kad išsaugotų savo žvejybos leidimus vis dar pilnuose žuvų Libijos vandenyse, kiti plūduriuoja tuštėjančiuose vandenynų plotuose. Toks gyvenimas atrodo lyg desperatiška kova su išlikimu ir nebeaišku, kam pavyks išgyventi dar vieną audrą jūroje.
Trumparegis godumas ir žmogiškos vertybės persipina filmo siužete, keldamos esminį klausimą – kodėl mes naikiname patys save?

Filmo seansai:
Spalio 25 d. 20.15 val. kino teatre “Multikino” (2 salė). Po seanso vyks susitikimas su režisieriumi.
Spalio 26 d. 15.00 val. kino teatre “Pasaka” (Mažoji sale). Po seanso vyks susitikimas su režisieriumi.

Norėdami rašyti komentarus prisijunkite prie Ekologija.lt bendruomenės Prisujunk su Facebook  
© ekologija.lt, 2012. Visos teisės saugomos. Atsiliepimai, komentarai ir pagalba - pagalba@ekologija.lt