Tapk Ekologija.lt bendruomenės nariu - Registruokis

Paskelbtas greičiausiai pasaulyje nykstančių rūšių sąrašas

Pigmėjinis tripirštis tinginys

Autorius: ekologija.lt
Data: 2012.09.25 10:01

Reitingas:
812/0

Kamilė SAKALAUSKAITĖ

Pasaulio gamtos apsaugos kongreso Pietų Korėjoje metu jo dalyviams bei žiniasklaidai pateiktas šimto sparčiausiai nykstančių augalų, gyvūnų bei grybų sąrašas. Prie jo sudarymo prisidėjo 8000 mokslininkų, dirbusių 48-iose skirtingose šalyse.

Parengtos ataskaitos autorių teigimu, daugelis joje minimų gyvūnų pastaraisiais metais atsidūrė ypatingame pavojuje. Kai kurie gamtosaugininkai mano, jog nemažai į sąrašą įtrauktų augalų bei grybų išnyks visiškai, kadangi jie nėra naudojami pramonės ar kitose žmonėms naudingose srityse ir dėl to nekyla iniciatyvos jų išsaugojimui.

„Rūšių išsaugojimo judėjimai pastaruoju metu labiau orientuojasi į mintį „Ką mums gali duoti gamta?“, todėl rūšys bei laukinės buveinės yra vertinamos pagal tai, kokią naudą jos gali suteikti žmonėms. Tokia situacija apsunkina gamtosaugininkų pastangas išsaugoti sparčiausiai pasaulyje nykstančias augalų, gyvūnų bei grybų bendruomenes. Todėl turime atsakyti į svarbų moralinį bei etinį klausimą: šios rūšys turi teisę išlikti ar paprasčiausiai leisime joms išnykti?“, - kongreso dalyvių teiravosi Londono zoologijos draugijos atstovas, profesorius Jonathan Baillie.

„Ataskaitoje išvardintos rūšys yra unikalios ir nepakeičiamos. Jeigu jų neišsaugosime, jokia pinigų suma neatsuks laiko atgal. Taigi, turime vieną sprendimą – imtis neatidėliotinų veiksmų ir suteikti sąraše pateiktoms gyvybės formoms kovos dėl išlikimo galimybę“, - sakė sudaryto sąrašo autorė, daktarė Ellen Butche.

Kai kurios į sąrašą įtraukos rūšys, anot jos, vis dėlto teikia ekonominę naudą. Pavyzdžiui, geltonųjų jūrų karoso plaukimo pūslės, kainuojančios septynis kartus daugiau už auksą, naudojamos medicinoje.

Į mokslininkų sudarytą sąrašą įtraukti mažiausi pasaulyje pigmėjiniai tripirščiai tinginiai, sveriantys panašiai tiek pat, kiek ką tik gimę kūdykiai ir aptinkami tik 17 km nuo Panamos nutolusioje Eskudo saloje. Taip pat didelė išnykimo grėsmė kyla sumatros raganosiams, gyvenantiems Pietų ir Pietryčių Azijoje bei ypač retai albatrosų rūšiai, besiveisiančiai tik Indijos vandenyne esančioje Amsterdamo saloje.

„Visos rūšys yra vertingos gamtai, vadinasi, jos naudingos ir žmonėms. Kai kurių rūšių vertė negali būti akivaizdi iš anksto, tačiau jos visos prisideda prie planetos funkcionavimo“, - sakė Pasaulinės Gamtos apsaugos organizacijos Rūšių išlikimo komisijos pirmininkas Simon Stuart. Mokslininkai tiki, jog dedant ypatingas pastangas daugelio rūšių išnykimo vis dar galima išvengti.


Nysktančių rūšių nuotraukos: http://www.guardian.co.uk/environment/gallery/2012/sep/11/most-endangered-species-in-pictures

Iš CNN.


Norėdami rašyti komentarus prisijunkite prie Ekologija.lt bendruomenės Prisujunk su Facebook  
© ekologija.lt, 2012. Visos teisės saugomos. Atsiliepimai, komentarai ir pagalba - pagalba@ekologija.lt