Tapk Ekologija.lt bendruomenės nariu - Registruokis

Plastikas - ir Pietų vandenyne

Autorius: ekologija.lt
Data: 2012.09.28 12:21

Reitingas:
815/0

Kamilė SAKALAUSKAITĖ

Naujai pasirodžiusios studijos teigimu, Pietų (Antarkties) vandenyne pirmą kartą pastebėtas didelis plastiko šiukšlių kiekis. Tokios išvados padarytos po 2,5 metų trukusios 70.000 mylių prancūzų mokslininkų kelionės po pasaulio vandenynus, kurios metu tirti klimato kaitos padariniai.

Mėginiuose, paimtuose Pietų vandenyne, rasta plastiko pėdsakų norma tokia pati, kaip ir visame pasaulyje. Tai nustebino mokslininkus, kurie tikėjosi dešimt kartų mažesnio užterštumo. „Šis vandenynas yra pakankamai atsiskyręs nuo kitų ir neturi galimybės su jais maišytis. Todėl tokio aukšto plastiko lygio jame atradimas mums visiškai netikėtas. Visada galvojome, kad šie vandenys labai mažai pakeisti žmonių veiklos“, - sakė mokslininkas Chris Bowler.

Be didelių atliekų, tokių, kaip plastikiniai maišeliai, buteliai ir kiti daiktai, pasaulio vandenynuose taip pat aptinkama mikroskopinių fragmentų, susidariusių dėl jūros vandens ir saulės poveikio ir kuriančių milžinišką mikrodalelių masę. Mokslininkai stebėjosi radę ir sintetinių pluoštų bei drabužių liekanų, kurios, manoma, atsiranda naudojant skalbimo mašinas. Daug plastiko mikrodalelių į vandenyną patenka naudojant kosmetines bei buitinės chemijos priemones: iš pradžių jos patenka į kanalizacijos tinklus, po to į upes, o galiausiai – į jūras.

Plastiko tarša daro ilgalaikę bei dažniausiai neatstatomą žalą jūrų gyvūnijai. Paukščiai, žuvys ir kiti gyvūnai reguliariai vartoja nevirškinamas plastiko atliekas, supainiodami jas su medūzomis ar kitu grobiu. Ši medžiaga sudaro apie 80 proc. visų vandenynus teršiančių šiukšlių. Nerimą kelia tai, jog išskyrus kelių rūšių bakterijas, nėra organizmų, kurie galėtų plastiką suskaidyti.

Nors nustatyti pagrindinį atliekų šaltinį Pietų vandenyne sunku, manoma, jog daugelis teršalų čia patenka iš Afrikos, Pietų Amerikos ir Australijos. Deja, toks plastiko šiukšlių skaičiaus augimas atokiame vandenyne parodo, jog aplinkos teršimo „kultūra“ plinta visame pasaulyje.Iš: http://www.enn.com/


Norėdami rašyti komentarus prisijunkite prie Ekologija.lt bendruomenės Prisujunk su Facebook  
© ekologija.lt, 2012. Visos teisės saugomos. Atsiliepimai, komentarai ir pagalba - pagalba@ekologija.lt