Tapk Ekologija.lt bendruomenės nariu - Registruokis

Puoselėdami augalus vaikai įgyja svarbias gyvenimo pamokas

Autorius: Giedre
Data: 2012.11.21 09:00

Reitingas:
825/0

Ugdymo įstaigose vaikai eksperimentuoja su augalais

Ankstyvą pavasarį vaikai daigina augalų sėklas, sudygusias pikuoja, tręšia, augina. Iš žemės išėjus įšalui, pradeda įprastus žemės darbus: sodina bei sėja pačius įvairiausius augalus. Atėjus rudeniui nuima derlių, paruošia žemę žiemos miegui.

Ratu besisukantys darbai darniai įsiliejo į Lietuvos mokyklų, lopšelių darželių bei vaikų globos namų kasdienybę, kaskart vaikams sukeldami nuostabą ir atradimų džiaugsmą. Ekologinės gyvensenos akcija „Eko karta žalia stotelė", pradėta vykdyti 2008 m., šiandien daugelyje ugdymo įstaigų tampa vis svarbesne, visus metus besitęsiančia veikla.

Ilgametės akcijos rezultatai akivaizdūs: vaikai sodina daugiau priežiūros bei žinių reikalaujančius augalus, augina nebe pavienes gėles, o kuria jų derinius alpinariumuose, taip pat gilinasi į įvairius augalų auginimo būdus, daugelis šiemet naudojo natūralias, pačių paruoštas kompostavimo dėžių trąšas. 

Kai kurios mokyklos ėmėsi tyrinėjimų: Kupiškio rajono Rudilių Jono Laužiko pagrindinės mokyklos mokiniai  sodindami lygino substrato ir komposto žemių humusą, atvežtą iš ekologiniame ūkyje auginamų Kalifornijos sliekų; sulaukus pirmojo derliaus Jurbarko Vytauto Didžiojo mokyklos mokiniai tyrė nitratų kiekį pačių užaugintose morkose bei lygino su pirktose parduotuvėje, Šiaulių lopšelio darželio „Coliukė“ komanda suformavo 60   ploto erdvę vaikų tyrinėjimams, įrengdami vaistažolių labirintą bei takelius, naudojamus vaikų masažui – tai vos keli dalyvių iniciatyvų pavyzdžiai.

Moksleiviams kasmet talkinantys konsultantai pastebi, kad pradžioje tik mėginę, dabar jau drąsiai į žemės darbus kimba vaikai, mokytojai ir net jų tėveliai, o sudėtinga augalų priežiūra bei auginimas tampa sėkminga  ugdymo dalimi.


 Iššūkiai ir sėkmės paslaptis

Akcijos „Eko karta žalia stotelė“ dalyviai vieningai sutinka su tuo, jog augalų auginimas ugdymo įstaigoje yra sudėtingas darbas: reikia užtikrinti pastovią žaliųjų zonų priežiūrą, tam skirti laiko bei pastangų. Kiekviena įstaiga nuo pat dalyvavimo pradžios ieškojo savo kelio, kaip efektyviau organizuoti daržininkavimo programą mokykloje ar globos namuose, kad ji papildytų, o neapsunkintų jų pagrindinės veiklos. Įstaigos, sugebėjusios akcijos veiklą įtraukti į savo vykdomas programas, pamokų turinį ar užklasinę veiklą, šiuo metu stebina dideliu vaikų įsitraukimu, kylančiomis naujomis idėjomis bei gilesnių žinių noru.

Pasak UAB agrofirma „Sėklos“ atstovės Ramunės Monkevičienės: „Auganti dalyvių patirtis verčia keistis ir mus pačius – organizatorius. Šiais metais be jau įprastos paramos sėklomis, mes suteikėme dalyviams galimybę konsultuotis su profesionaliu landšafto architektu, kas uždegė mokyklas imtis aplinkos grąžinimo darbų. Siekiant dar labiau paskatinti - organizavome aplinkos želdinimo konkursą „Žalia žalia kur dairais...“, kurio metu buvo apdovanotos penkios „žaliausios“ ugdymo įstaigos. Ieškome būdų ir toliau glaudžiai bendrauti su kiekvienu dalyviu, padėti jiems pasisemti kuo daugiau svarbios daržininkavimo patirties“.

Sėkmingą dalyvių įsitraukimą nulėmė dar ir tai, jog kapstymasis žemėse vaikams yra natūrali, džiaugsmingą patirtį teikianti veikla. Jie savo akimis pamato visą augalų augimo ciklą, vėliau mokosi panaudoti užaugintas daržoves, prieskonius, vaistažoles – visa tai sukelia nepamirštamą patyrimą. „Mes buvome tie sodininkai, kurie puoselėjo kiekvieną daigelį, juos šildė savo darbu, prisilietimu, savo šiluma ir meile. Mes kūrėme grožį sau ir kitiems.“ - savo išgyvenimais dalinosi  dalyvė Gabrielė iš Širvintų rajono Bartkuškio mokyklos. ,,Buvo labai gera ir smagu, jaučiausi pakylėta, kad galėjau padėti. Išmokiau kitus vaikus sodinti gėles, nes mūsų klasė tai daro jau antrus metus. Sukūrėme labai gražią aplinką ir tai yra neapsakomas jausmas (Justė, Jurbarko Vytauto Didžiojo mokyklos moksleivė).“


Kiekvienas žingsnis - šventė

Besimokantieji augalų auginimo turi atlikti daug dalykų: valdyti, stebėti, fiksuoti, vertinti augalus ir su jais susijusius procesus, tačiau pasak organizatorių – svarbiausia džiaugtis procesu! Augalų sodinimas bei derliaus nuėmimas, kai kuriose ugdymo įstaigose jau tapo bendruomenių šventėmis, o metų eigoje vaikai kūrybiškai reiškia savo mintis Žalios stotelės stenduose, rašo daržininko, sodininko dienoraščius.

Užbaigdami šių metų akciją „Eko karta žalia stotelė“, organizatoriai, kartu su savanoriais aplankė dalį ugdymo įstaigų, kur vaikams atskleidė, kaip iš natūralių, kiekviename kieme bei miške randamų gamtos gėrybių pasidaryti samanų eglutes, papuošusias kiekvieno kambarį bei klasę, globos namuose vaikams buvo itin smagu kurti bei marginti ekologiškus žaislus – kartono namukus.

Didelį džiaugsmą vaikams sukėlė vaišių gamyba. Šiais metais vaikai iš savo užauginto derliaus gamino įvairius patiekalus: virė tradicija tapusią moliūgų sriubą, kepė įdarytą cukiniją, obuolių desertus, svogūnų pyragą, degustavo vaistažolių arbatas ir patys kūrė vaistinių augalų mišinius.

Pasak organizatorių - kiekvienas mažas žingsnelis, lydimas įprasminančios linksmos veiklos skatina pamatyti kiek jau nueita, o šiais metais dalyviai įrodė, kad jie gali nuveikti tikrai labai daug.  Belieka laukti pavasario – naujos šventės ir darbymečio lysvėse.

Daugiau informacijos: www.ekokarta.lt

Norėdami rašyti komentarus prisijunkite prie Ekologija.lt bendruomenės Prisujunk su Facebook  
© ekologija.lt, 2012. Visos teisės saugomos. Atsiliepimai, komentarai ir pagalba - pagalba@ekologija.lt