Tapk Ekologija.lt bendruomenės nariu - Registruokis

Skalūninių dujų tragikomedija

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net

Autorius: OZONAS
Data: 2013.05.03 00:10

Reitingas:
850/0

Ko tik neteko perskaityti, išgirsti ir pamatyti pastaruoju metu. Visa tai liečia skalūnines dujas. Kovos įniršis ir pagreitis byloja apie nemažus pinigus. Visos mūsų šalelės bėdos, kaip aiškėja, kyla iš prakeiktų gamtosaugininkų. Tai jie, Gazpromo pakalikai, neleidžia Lietuvai tapti vienu iš „Emyratų“. Jie stabdo mūsų žemelės „progresą“, „darnią plėtrą“, „vystymąsi“, bei daugelį kitų, taip sakant,  pozityvių dalykų. Aišku, kad žalieji tą daro savanaudiškai. Jiems dosniai sumoka Gazpromas ar dar kokios kitos Rusijos organizacijos. Ko gero, ir slaptosios tarnybos įberia kažką į Lietuvos gamtosaugininkų šėryklą. Ta gamta jiems terūpi kaip kiaulei debesis. Beje, tikrai tikiu, kad didžioji mūsų valdininkų dalis tuo nuoširdžiai įsitikinę. Nes jų galvose jau nuo gimimo netelpa žodžiai „sąžinė“, „altruizmas“, „nesavanaudiškumas“. Juk tai seniai mirusios kategorijos.

Nesinorint toliau grimzti į demagogijos liūną, klausių visų. Kur šito didelio susipriešinimo dėl skalūnų ištakos? Piniguose, atsakysite jūs. Ir aš. Kokiuose piniguose? Tuose, kurie išplauks iš Lietuvos, kaip visokių Williams‘ų, Leo, Dalkia, Lietuvos (Vilniaus) energijų, įvairių „Vandenų“, ir tt. ir pan. Veiklos rezultatai. Šioms panašios kompanijos broliškoje Rusijoje vadinamos „natūraliomis“ monopolijomis.  Šios monopolijos dažniausiai broliaujasi su valdžia. Keista, ar ne? Jos ir taip „natūralios“.  Bet valdžios parama vis tik reikalinga.


Perskaičius „N“ straipsnių šia tema, Judėjimas „Už gamtą“ reiškia savo kuklią nuomonę. Visomis keturiomis palaikome aktyvias bendruomenes (kaip Žygaičių), tą gyvastingą pilietinės visuomenės užuomazgą, bandančią stabdyti tą niekam nesuprantamą procesą jų braškių lysvėje. Jiems geriau matyti, kad Lietuva – joks monstras. Kad tai objektyviai maža šalis. Kad mes nesame tiek turtingi teritorija ir tautiečiais, kad lengvai  juos aukoti. Ir kam aukoti? Eiliniams Williams‘ams iš už okeano. Už ką? Tarkime, kad nežino niekas.


O dabar užduokime sau tris labai konkrečius klausimus.

Ar žinome mes, kaip ši „saugi“ (taip mega globalinės  kompanijos apie savo technologijas  visada kalba) „mašina“ paveiks mūsų gruntinius vandenis, o sprogdinimui naudojami pavojingi chemikalai – mūsų ir mūsų vaikų organizmus? NE.


Ar žinome, kuo skiriasi visa Lietuvos gruntų, gylio, vandens požeminių arterijų specifika nuo pvz. Estijos ar JAV? NE.


Ar galime leisti grynai pelno siekiančiai bendrovei, vien besiremiant  jos žodžiais, gręžti ir niokoti mūsų žemę? NE.


Juokingiausia, kad tai siejama su aktyviu „žaliosios“ energijos vajumi. Jis prasidėjo nuo itin aršių liūdnai pagarsėjusio, o dabar ir rentą gavusio buvusio parlamentaro-konservatoriaus Jono Šimėno pastangų. Mat, jo mylimas sūnus ėmėsi biokuro verslo.  Apie „saulę“ galime tiesiog tylėti – visiškai nerealūs elektros supirkimo kaštai, lengva ranka patvirtinti buvusios Vyriausybės. Tūkstančiai apgautų „viltingų“ žaliosios energetikos atstovų. ES pagalba žaliosios energetikos vystymui. Piniginė pagalba, aišku. Tolesni tyrimai dėl aplinką ir žmogaus sveikatą ardančių vėjo jėgainių betvarkiško statymo, dėl visiškai nepagrįstai užkeltų biokuro kainų, dėl saulės energijos nerealių įpirkos kaštų, dėl..dėl – skalūninių dujų.


Leisti gręžti be jokių tyrimų? Leisti Chevron monopolizuoti mūsų kraštovaizdį, vandenis ir sveikatą? Neabejojų, kad jei to pačio Chevron „nepriklausomi ekspertai“ viską ištirs, išvada bus paprasta – nuo gręžimo mūsų gamta tiesiog suklestės.  Ką gi.


Atsiprašau, kad nevardinu čia begalės argumentų už ir prieš. Argumentai „už“ eilinį kartą atrodo labai liūdnai. Jei norėtųsi susipažinti su aibe straipsnių ir komentarų, tik įeikite į internetą su keliais pamatiniais žodžiais. Ir viską suprasite.


Judėjimo „Už gamtą“ pozicija šiuo aštriu klausimu vienareikšmiška – be nuodugnių ir tikrai nepriklausomų tyrimų, leisti to kategoriškai negalima. Jei vis tik autoritetingi duomenys parodys, kad mes išliksime, leiskime politikams už skalūnus uždirbtus pinigus perduoti bet kur, bet tik ne Lietuvos žmonėms. Nes to panašiais atvejais nėra buvę niekada. Rinka yra rinka, sava kišenė yra sava kišenė. Tad nesipiktinkime, mielieji.


Algirdas Knystautas
Judėjimas „Už gamtą“, http://www.uzgamta.com

Norėdami rašyti komentarus prisijunkite prie Ekologija.lt bendruomenės Prisujunk su Facebook  
© ekologija.lt, 2012. Visos teisės saugomos. Atsiliepimai, komentarai ir pagalba - pagalba@ekologija.lt